Historia Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego
w Radomiu


Po tym, jak radomski samorząd zlikwidował Publiczną Szkołę Podstawową nr 27 rodzice uczniów i nauczyciele szkoły walczyli, by w budynku nadal odbywała się nauka. Zawiązali Stowarzyszenie "Sami dla Siebie", które doprowadziło do utworzenia szkoły niepublicznej. Niestety początkowo Stowarzyszenie "Sami dla Siebie" nie dostało subwencji oświatowej. Natomiast ponad 220 dzieci rozpoczęło naukę w Niepublicznej Szkole Podstawowej przy ul. Warszawskiej 3 dnia 1 września 2004 roku punktualnie o godz. 9.00.

"Bardzo się cieszę, że udało się to zrobić. Ja tu chodziłam do szkoły i moje dzieci - powiedziała Danuta Czapla, prezes stowarzyszenia. - Do szkoły zapisanych jest 220 uczniów. Na każdego z nich będziemy otrzymywać ok. 220 złotych miesięcznie. Dzięki temu zapłacimy nauczycielom i uregulujemy rachunki."

Najpierw mówiło się, że nauczyciele, którzy zdecydowali się na pracę w Niepublicznej Szkole Podstawowej przez pierwsze 4 miesiące będą pracować za darmo, jak wolontariusze. Ten czarny scenariusz na szczęście się nie sprawdził. Pieniądze na nauczycielskie pobory mają pochodzić z pożyczek. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze stowarzyszenia. Danuta Czapla: - Nie będziemy zaciągali bankowego kredytu, by nie tracić dużych pieniędzy na spłatę odsetek. Pożyczki oferują nam prywatne osoby. Spłacimy je, gdy już zaczniemy dostawać subwencje."

Halina Gwiazda to ostatnia dyrektor PSP nr 27 i pierwsza Niepublicznej Szkoły Podstawowej - Tworzenie niepublicznej podstawówki to było dla nas prawdziwe wyzwanie. Sami dowiadywaliśmy się, co zrobić, żeby przekształcić szkołę. Mogła odejść, bo dostała propozycję pracy w innej szkole. Nie zdecydowała się na zmianę. - Uważałam, że muszę być lojalna wobec tego środowiska, ludzi, którzy mi zaufali. Nie kryje, że jako dyrektor publicznej podstawówki miała większe poczucie bezpieczeństwa. Zawsze można było zadzwonić do Wydziału Edukacji i poprosić o pomoc. Ale teraz ma świadomość, że pracuje w szkole, w której nikt z góry nie narzuca swojej woli. - Razem pracujemy. W wakacje malowaliśmy sale, sprzątaliśmy, przestawialiśmy meble - opowiada.

Magdalena Ptak, nauczycielka wychowania fizycznego, też dostała propozycję przejścia do innej szkoły. Nie skorzystała z niej. - Tu pracowałam 13 lat. To moja pierwsza praca. Nie chciałam z niej rezygnować bo chyba zbyt silnie jestem związana z tą szkołą, z ludźmi, którzy tu pracują - przyznaje. - Pewnie, że trochę tej przyszłości się obawiamy, ale jesteśmy optymistami. Wierzymy, że nam się uda. Zresztą już to pokazaliśmy wielu osobom, które wątpiły w to, że utworzymy szkołę niepubliczną.

Na pracę w placówce zdecydowało się 15 osób. Część z nich to byli nauczyciele PSP nr 27. Jest też kilku nowych pedagogów, których nie zraziła persektywa otrzymywania niższych poborów przy wyższym pensum, niż ma nauczyciel w szkole publicznej. - Teraz będziemy robić wszystko, żeby zachęcić rodziców uczniów z innych dzielnic miasta, żeby zapisywali dzieci właśnie do naszej szkoły - zapowiadają z entuzjazmem nauczyciele. - Będą dodatkowe zajęcia informatyczne i lekcje języka obcego.(2kB)

Rok szkolny 2017/2018 to rok wprowadzenia reformy oświaty - nasza szkoła staje się ośmioklasową Niepubliczną Szkołą Podstawową im. Juliusza Słowackiego a Niepubliczne Gimnazjum zostaje stopniowo wygaszane aż do dnia 31 sierpnia 2019 roku.

(2kB) W lipcu 2008 dzięki Europejskim Funduszom Socjalnym nasza szkoła otrzymała multimedialną pracownię komputerową. Składa się ona z serwera, 10 stanowisk, laptopa z rzutnikiem, pełnego oprogramowania i dodatkowych akcesoriów.
(2kB) W roku szkolnym 2007/2008 dzięki Europejskim Funduszom Socjalnym nasza szkoła otrzymała Centrum Multimedialne składające się z 4 stanowisk komputerowych.
  Z dniem 1 września 2008 roku nasza szkoła podstawowa staje się Zespółem Szkół Niepublicznych im. Juliusza Słowackiego w Radomiu, który składa się z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego i Niepublicznego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego.1 września 2004 powstaje Niepubliczna Szkoła Podstawowej im. Juliusza Słowackiego.